Z podnětu spolku Beskydhost vznikla veřejná sbírka pro Lysou horu. Jejím smyslem je vytvořit silné finanční zázemí pro realizaci smysluplných projektů, které se přímo dotýkají kvality občanského, podnikatelského i veřejného života v obcích pod Lysou horou, na jejím vrcholu i v úbočích. Udržitelnosti přírodního a kulturního dědictví této nejvyšší hory moravskoslezských Beskyd nevyjímaje.
Bližší informace i s popisem projektů budou zveřejněny na samostatných stránkách projektu. Nicméně sbírka je funkční a přispívat můžete už teď.
Do této sbírky mohou přispívat občané, podnikatelé, rekreanti, výletníci, turisté, sportovci … zkrátka všichni, komu není Lysá hora lhostejná. O realizovaných projektech z vybraných peněz rozhodnou účastníci sbírky společně hlasováním.
Zakladatelé sbírky doufají, že zároveň vznikne municipalitní fond, do kterého budou přispívat obce a města pod Lysou horou a Moravskoslezský kraj.
Iniciátorem sbírky a správcem jejího veřejného fondu je spolek Beskydhost, který sdružuje obce a podnikatele v obcích pod Lysou horou a ve vztahu k Moravskoslezskému kraji působí jako certifikovaný spolek lokálního destinančního managementu.
„Z toho titulu dlouhodobě monitorujeme a střádáme podněty ke zlepšení infrastruktury v dotčených obcích našeho spádového území, k udržitelnosti kvality přírodních zdrojů i k usměrnění živelného pohybu lidí, aut a služeb ve svazích Lysé hory. Vnímáme potřeby jednotlivých zájmových skupin – ať už jde o místní podnikatele, občany, rekreanty, výletníky, turisty, sportovce, developery, ochranáře – a snažíme se najít konsenzus k naplnění těchto (mnohdy protichůdných) potřeb. Máme zásobník projektů, které reflektují potřeby společné nebo obecně platné, a ty chceme za účasti našich členů postupně realizovat,“ říká za spolek Beskydhost jeho předseda Vít Březina.
V zásobníku projektů jsou v současnosti například
- Beskydský TU Bus – shuttle bus spojující Lysou horu s Gruněm.
- Architektonická studie úprav vrcholu Lysé hory (chodníky, cesty, reklamní smog, mobiliář).
- Zřízení správce Lysé hory, který by se staral o pořádek, údržbu, web, kalendář akcí, byl koordinátorem a spojkou mezi podnikateli, státní správou, CHKO, pořadateli, veřejností.
Úpravy mobiliáře v okolí Lysé hory – studánky, lavičky aj. - Parkovací aplikace – pokusit se nejen pro pravidelné návštěvníky vymyslet a naprogramovat aplikaci, která jim lépe pomůže zaparkovat. Zapojení partnerů do aplikace, aby se dala zjistit aktuální obsazenost, časem i rezervace míst.
- Správa www stránek s tím, aby na nich byly aktuální informace o závodech, o tom, co se v okolí LH děje, historii, počasí apod. Tak aby byly použitelnější a návštěvníkům přinášely aktuální informace.Architektonická studie úprav vrcholu Lysé hory (chodníky, cesty, reklamní smog, mobiliář).
- Monitoring návštěvnosti Lysé hory a dopravy přilehlých oblastech s veřejnými výstupy a daty.
Postupný růst konta je pak možné sledovat na odkazu: https://www.rb.cz/povinne-
O vývoji sbírky a realizaci záměrů bude spolek průběžně informovat na svých stránkách a sociálních sítích.
„Finanční i tvůrčí účast veřejnosti na realizaci těchto záměrů vnímáme jako správnou. Přeci jen, jsou to věci, které budou sloužit – a doufejme, že kvalitně, smysluplně a dlouho – nám všem.“ dodává Březina s poděkováním všem, kdo se do sbírky jakkoli zapojí nebo přinesou podněty k jejímu zviditelnění.
Č.ú. je 8181818122/5500.